jump to navigation

Emekli Sandığın’dan bilgi edinme Temmuz 22, 2008

Posted by yakoSin in Emekli Sandığı.
Tags: ,
trackback

4982 nolu bilgi edinme yasası gereğince herhangi bir müracaatta bulunan kişinin bilgi edinebilmesini sağlamak amacıyla Sosyal Kurumu Başkanlığında bilgi edinme departmanı kurulmuştur.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre;

Bilgi Edinme Dahilinde Olmayan Konular:

a) İş başvurusu ve takipleri,
b) Ayrı bir inceleme ve özel çalışma gerektiren başvurular,
c) Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın vazifeleri dahilinde olmayan müracaatlar

Reklamlar

Yorumlar»

1. YÜKSEL BİLCAN - Aralık 15, 2008

BEN 657 SAYILI KANUNA BAĞLI ÇALIŞAN MEMURUM.2001 YILINDA SAĞLAM OLARAK İŞE BAŞLADIM.SONRADAN KRONİK RAHATSIZLIKLARIM OLUŞTU.%40 ÖZÜRLÜ RAPORU ALDIĞIMDA ERKEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.SAYGILAR.

2. ÖMER KAHRAMAN - Mart 29, 2009

SAYIN YETKİLİLER:
KANUNA RAĞMEN S.GÜVENLİK KURUMUNUN YAPTIĞI YORUMU GÖRÜN.
SAYIN AVUKATLAR :
BİR YETKİLİ KANUNDA AÇIKLAMA OLMAMASINA RAĞMEN ,NEDEN KESİLMESİNİ HAKLI GÖSTERMEK İÇİN İLAVE MADDE EKLİYORLAR. BUNA HAKLARI VARMIDIR..

YAZIMA VERİLEN YANIT-1

SAYIN: ÖMER KAHRAMAN
Bilindiği üzere; 19.06.1932 tarih ve 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun ”KISMEN HACZİ CAİZ OLAN ŞEYLER” başlığı altındaki 83 üncü Maddesi, ” maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenid olmayan nafakalar, tekaüd maaşları, sigortalar veya tekaüd sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra müdürünce lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.”
(Değişik fıkra:1045 – 12.5.1968) Ancak; haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez” denilmekle emekli aylıkları, kısmen haczolunacak gelirler arasında sayılmıştır.
Öte yandan, 28.02.2009 tarihli, 27155 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5838 sayılı ” Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yayımı tarihi itibariyle yürürlüğe giren 32 nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi ile 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesinin birinci fıkrasına ” Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakatı bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.” ibaresi eklenmiş olup, söz konusu düzenlemeyle Kurum alacakları ve nafaka borçları dışında borçlunun muvafakatı olmadan açılan haciz taleplerinin Kuruma intikal ettirilmeden icra müdürleri tarafından reddedilmesi amaçlanmıştır.
Bu nedenle 17-03-2009 tarihli e-posta icranızın kaldırılmasını talep etmekte iseniz de; Kurumumuz icra müdürlüklerinden gelen icra talimatları doğrultusunda işlem yapmakla yükümlü olup, söz konusu Kanuna göre itirazınızı ilgili icra müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir.
İyi günler dilerim.

Konu: Emeklilerin aylıklarından icra kesintileri yapılamayacağı.

SOSYAL GÜVENLIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜGÜ- ANKARA.
Yazılı makamlara iletilmek üzere;

1-TC CUMHUR BASKANI- ABDULLAH GÜL
2-TBMM BASKANI- KÖKSAL TOPTAN.
3-TC. BASBAKAN. -R.TAYYIP ERDOGAN.
4-ÇALISMA SOSYAL GÜVENLIK BAKANI- FARUK ÇELIK.
EKONOMIYI IYILESTIRME PROGRAMI IÇINDE EMEKLILERIN MAASLARINA HACIZ KONAMAYACAGI BELIRTMESINE RAGMEN SOSYAL GÜVENLIK KURUMU ELEMANLARI YASALARI ÇIGNEYEREK BIR ICRA DAIRESI VEYA BAZI INSANLARIN BASKILARI ALTINDA YASALARI BIR DEFA DELMEKLE BIRSEY OLMAZ DEDIRTCESINE SUÇ ORTAKLIGINI TESKILDE BIR SAKINCA GÖRMEMISLERDIR. TARAFIMA 4 ADET ICRA BULUNMAKTADIR.
1-VAKIFBANK-BANDIRMA KART ICRASI
2-HSCBANK-BANDIRMA KART ICRASI
3-SUPHI BAYSAL -özel sahis. senet icrasi
4-ALPER TEMIZ-SENET ICRASI, BUNLARDAN HANGISI NAFA HANGISI VEYA KAMU KURUM ICRASIDIR. BIR YETKI ANLATSIN. KREDI VE SENET KARSILIGI TARAFIMA ALINMIS ICRALAR YASA GEREGI NAFAKA VE KAMU SIG.VB. BORÇLARI OLMADIGI IÇIN YUKARIDAKI ICRALARIN MAL VARLIGIMDAN KESILMESI BENCE DAHA UYGUNDUR.

“Sosyal güvenlik Kurumu Kanununun 93 üncü maddesinde:”Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.” Hükmü yer almakta idi.
Anılan kanun maddesine göre SSK,Bağ-Kurve Emekli Sandığından emekli aylığı ve ya gelirleri alanlar veya SGK aylık veya gelir almakta olanların maaaşlarından sadece nafaka ve SGK’na sigorta primi,genel sağlık sigortası primi,idari para cezası,işsizlik siortası primi,katılım payları borçlarının olması halinde Kurumca haciz konulabilir.
Ancak uygulmada İcra Müdürlükleri veya vergi Daireleri de haciz koymmakta idi.Kurumda haciz bildirisi uygulamak zorunda olduğundan borçlular mahkemeye itiraz etmek zorunda kalıyorlardı.
Bu sorunları ortadan kaldırmak için TBMM 18.02.2009 tarihli oturumunda 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesine”Bu fıkraya göre haczi yasaklayan gelir,aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler,borçlunun muvafakatı kesinlikle bulunmalıdır.der.”

BÜTÜN ÇABALARIMA RAĞMEN YASAYI UYGULAMÖAYAN YETKİLİLER 01.04.2009 TARIHLI ÜÇ AYLIGIMA HACIZ KOYMUSLARDIR. YASA MI YOKSA BU INSANLAR MI BÜYÜK . LÜTFEN. BIR VATANDAS OLARAK BENIM SORUNUMA ILGILENIN. YASA GEREGI ISLEM YAPILARAK ÜÇ AYLIK MAASIMDAN KESINTI YAPILMAYACAĞINI BELİRTEN YASAYI İŞLETTİN.
ŞİMDİ KURUM YETKİLİLERİ MAAŞIMI GÖRMEMİ ENGELLEDİLER. BU BASKIYI HANGİ HUKUKÇU ADALET ADINA AÇIKLAYABİLİR.
MAAŞIMIN DÜZELTILEREK TAMAMINI BANKA SUBEME GÖNDERILMESINİ BEKLİYORUM. BÜTÜN BU YAZILAR
HUKUKA ISIK TUTULACAK SEKILDE KANIT OLARAK KULLANILACAKTIR. BIZLER MAASLARIMIZDAN KESINTI OLAMAYACAGINI BELİRTMEMİZE RAĞMEN YASALARA RAĞMEN BU GASP NEDENDİR. BU ÜLKEDE YASALAR NEDEN AÇIK VE NET ISLEMIYOR.
ICRA DAIRELERI MAL VARLIKLARIMA HACIZ KOYSUNLAR. YÜCE DEVLETIMIZIN YENI YASA ILE EMEKLILERE SAGLADIGI BU AVANTAJI SIZ DEGERLI BÜYÜKLERIMDEN ILGILILRER YASA HÜKMÜ GEREGI ISLEM YAPILMASININ EMRINI BEKLIYORUM.
ÜÇ AYLIK MAASIMIN TAMAMINI BANKA SUBESINE IVEDI OLARAK VE DÜZELTILEREK GÖNDERILMESI HUSUSUNDA ILGILILERE EMIRLERINIZI ARZ EDERIM.
SAYGILARIMLA
ÖMER KAHRAMAN (imza)

ADRES: ISMETPASA MAH.2.BADEMLİK SOK. NO:10/3 MILAS/MUGLA omerskahrama?hotmail.com
ÖMER KAHRAMAN
DICLE-D.BAKIR
11.10.1955
558150500
27310552500
MINE
AHMET

NOT: ASAGIDAKI YASA GEREGI MAASIMA HACIZ KONMASINI ISTEMIYORUM. LÜTFEN BUNU AÇIKLAMASINI YASAYA ILAVE EDENLERDEN AÇI9K VE SEÇIK ANLAMINI ÖGRENIP UYGIULAYALIM. 28.02.2009 tarihli, 27155 mükerrer sayili Resmi Gazete’de yayimlanan 5838 sayili ” Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Kanun’un yayimi tarihi itibariyle yürürlüge giren 32 nci maddesinin ikinci fikrasinin (b) bendi ile 5510 sayili Kanunun 93 üncü maddesinin birinci fikrasina ” Bu fikraya göre haczi yasaklanan gelir,

8 milyon emekliye müjdeli haber
Hükümetin kriz önlem paketi Meclis’ten geçti. İşte emeklileri sevindirecek gelişme..

3. Nilüfer PEKTAŞ - Mayıs 22, 2009

29.12.1989 tarihinde memuriyete başladım.03.06.1971 doğumluyum.4 ay ücretsiz iznim var.20 yılımı doldurduğumda hangi haklardan yararlanarak emekli olabilirim.20 yılımı doldurup emekli olursam sürücü kurslarında eğitici olarak çalışabilir miyim.1.derece ve kademeyi emsalden dolayı 31.07.2010 yılında alacağım.Bu kadroyu emekli maaşımda hak etmem için 6 ay çalışma zorunluluğu var diyorlar.Doğrumu dur.Bilgi verilmesini arz ederim.

4. Can IŞIK - Eylül 22, 2009

EMEKLİ SANDIĞINA EMEKLİ MAAŞIMDAN KESİNTİ YAPILMAMASINI İSTEYEBİLİRMİYİ? SAYGILARIMLA.

m.coşkun konukçu - Nisan 9, 2011

sene 1982 1985 yılları arasında emekli sandiğından gunum çikıyor bunun resmi evraklarla bana bildirilmesini saygılarımla rica ederim

5. soner - Şubat 11, 2010

KURUMUNUZUN B.13.SGK.0.10.02.00.01.04/73.471.030 SAYILI VE 01.02.2010 TARİHLİ J.GN.K.LIĞINA YAZMIŞ OLDUĞUNUZ EVRAKLAİLGİLİ OLARAK ŞAHSIMIN NELER YAPMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMEMİŞ OLUPÇ KURUMUMDANDA GEREKLİ BİLGİ ALAMIYORUM.
NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞIMI VE SSK DA ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM 346 GÜNÜN EMEKLİ SANDIĞINA AKTARILMASINI İSTİYORUM ŞİMDİDEN SAĞALUN

6. Necdet Şahap Zaptçıoğlu - Nisan 16, 2010

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne
Ankara

Necdet Şahap Zaptçıoğlu-Emekli Sicil No: 28. 261. 046

Konu: Yurt dışında iken sağlık harcamalarının karşılanması hk.

Sandığınızın yukarda belirtilen sicil sayılı emeklisiyim.

Almanyada yaşayan ve sağlık sorunu nedeniyle seyahat edemiyen oğlumu ve ABD’de
Yaşayan torunumu ziyaret maksadıyle zaman zaman kısa süreli yurt dışı seyahatleri
Yapmak zorundayım. Aşağıdaki hususlarda tarafıma bilgi verilmesini rica ederim:

1.Geçici olarak yurt dışında bulunduğum süre içinde acil bir sağlk sorunum çıktığı
Takdirde sağlık harcamalarımın sandığınzca karşılanıp karşılanmıyacağının, karşı-
Lanıyorsa ne gibi formalitelerin yerine getirilmesi gerektiğinin,

2. İlerdeyurt dışında devamlı ikamet etmeye karar verirsem Sandığınızın yurt dışındaki
Sağlık harcamalarımı karşılayıp karşılamıyacağının ,

Tarafıma bildirilmesini rica ederim.

Saygılarımla,

Necdet Şahap Zaptçıoğlu

7. serpil baysa - Ağustos 22, 2011

Selamlar. Emekli Sandığından 27.7.2011 tarih ,93846 n.lu emeklilik başvurumun sonucunu öğrenmek istiyorum. saygılar..

8. ÜLKÜ GÖKÇE - Kasım 30, 2011

01/04/2009 tarihinden itibaren vefat eden memur emeklisi babamdan yetim aylığı almaktayım.Ancak 05/09/2011 tarihi itibariyle öğretmen olarak atandım.Bu durumu Kamu Emeklileri Daire Başkanlığına bir dilekçe ile başvurup bildirdiğim halde babamdan aldığım aylık kesilmedi.Ben iki kere bu maaşı aldım şimdi geri nasıl ve nereye ödeyeceğim hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

9. murat yalcın - Aralık 30, 2011

BEN ŞÜKRÜYE KÜÇÜKLER,KIZLIK SOYADIM KARATEPEDİR.
02.03.1979-06.08.1980 TARİHLERİ ARASINDA GİRESUN İLİ EYNESİL İLÇESİ BALCILI KÖYÜNDE ÖĞRETMEN OLARAK GÖREV YAPTIM.
O TARİHTEN SONRA EVLENEREK ALMANYAYA YERLEŞTİM VE HALEN ALMANYADA YAŞAMAKTAYIM. BORÇLANARAK EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM. EMEKLİ SANDIĞI SİCİL NUMARAMI BULAMIYORUM VE BULAMADIĞIM İÇİN DE İŞLEMLERE BAŞLAYAMIYORUM.
BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
TEŞEKKÜRLER

10. aise speckin - Nisan 7, 2016

Mrb lar Ben Almanya vatandasiyim ve esimden bosandim rahmetli babamin maasindan yararlana bilirmiyim .babamin bagli oldugunda kurum emekli sandigi ayrica Ben burda sigortali calisiyorum bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekkürler

11. LİDAR ALAN - Nisan 4, 2017

TAMAM BORÇLARIM VAR AMA EMEKLİLERİN MAAŞILARINDA.TAMAMEN KESİNTİ YAPILMAMASI GEREK AMA BEN 5 AYDIM KURUŞ MAAŞ ALAMIYORUM.BEN NE YECEN HAYAT SITANDARTI NE OLDU

12. LİDAR ALAN - Nisan 5, 2017

SAYIN EMEKLİ SANDIĞI YETKİLİLERİNE DUYURULUR EMEKLİNİN YAŞAM HAKKI YOKMU MAAŞIMIN TAMAMINI NASIL VE HANGİ HAKLA KESİNTİ YAPABİLİYORSUNUZ SİZ MAFİA TETİKÇİSİMİNİZ BENİM MAAŞIMIN TAMAMINDAN KESİNTİ YAPIYORSUNUZ MAYIPTIR GÜNAHTIR FAşit ve nazi dediğiniz hi ÜLKELERİN YERTKİLİLERİ SİZİN KADAR VİCDANSI OLMAZ

13. lidaralan - Nisan 12, 2017

ayın genel müdürüm daha beni ne kadar mağdur edeceksiniz evime ekmek alamıyorum aile düzenim bozuldu eşim evi terk ettiğ kendimimi öldüreyim MAAŞIMDA YILBAŞINDAN BERİ 1 KURUŞ MAAŞ ALAMIYORUM KENDİM MALÜLEN EMEKLİYİM BU YÜZDFEN CEBİMDE EKMEK ALACAK PARAM YOK KURUNMUNU ARADIM ZUHAL HHANIMAZDA OLSA İLGİLENDİ KURUMA GELNEMİ İSTEDİ AMA ENGELİ OLMAM NEDENİYLE KURUMA TAKSİYLA GELMEM GEREK DEDİM YA EKMEK ALACAK PARAM YOKKEN TAKSİCİYE PARAYI NEREDEN BULUP VERECEM BENİM BU MAĞDURİYETİMİN ACİLEN GİDERİLMESİNİ ARZ EDERİM HER EMEKLİ GİNBİ BENİMDE 3 BANKAYA BORCUM VAR VE DÜZENLİ ÖDENİRKEN MASAŞLARDAN ANCAK 4.BİR ORANINDA KESİLMESİ GEREKJKİRKEN BENİMMAAŞIMIN TAMAMININ KESİLSEMESİ NORMALMI EMPATİ YAPIN SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZBU YÜZDEN Aile huzurun kaçtı dağılmak üzere ne olur ACİL ÇÖZÜM BULUN LİDARR ALAN 05469736274


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: